A A A
Objavljeno: 
Thursday, April 27, 2023 - 18:36

ЂУКАНОВИЋ НА ЈАХОРИНА ЕКОНОМСКОМ ФОРУМУ: „ОДЛИЧАН ПОСЛОВНИ РЕЗУЛТАТ, РАЗВОЈ НОВИХ ПРОЈЕКАТА И ПОТРЕБА ЗА АГИЛНИЈОМ ЈАВНОМ УПРАВОМ И ВЕЋИМ РАЗУМИЈЕВАЊЕМ ЕУ ЗА ЕНЕРГЕТСКИ СЕКТОР РЕГИОНА“

На Јахорини се, од 26. до 28. априла ове године, одржава VI Јахорина Економски форум (ЈЕФ), под називом „Регионалне интеграције и Босна и Херцеговина: Берлински процес и/или Отворени Балкан“.

Организатор ЈЕФ-а је Удружење економиста „Економски форум“, а институционални покровитељи су предсједник Републике Српске, Влада Републике Српске, Министарство спољне трговине и економских односа Босне и Херцеговине и Предсједништво Босне и Херцеговине. Овогодишњи форум окупља више од 400 учесника из десетак европских земаља.
 
ЈЕФ представља манифестацију на којој се дискутује о значајним економским питањима и доносе закључци који су, у значајној мјери, инкорпорирани како у активности свих нивоа власти у Републици Српској и Босни и Херцеговини, тако и у економску праксу у реалном сектору.
 
На панелу 4, под називом "Енергетска транзиција - (не)сигуран пут", одржаном 27. априла, модератор је био Драган Шаговновић, директор Економског института из Београда, а учешће су узели Милутин Ђукановић, предсједник Одбора директора ЕПЦГ, Лука Петровић, генерални директор ЕРС, Марко Мијић, Елнос Група, и Марин Зовко, члан Управе ИНА-е.
 
У дискусији врло широког распона – од развојних могућности, преко институционалних ограничења, па све до погледа ЕУ на земље региона – предсједник Одбора директора ЕПЦГ, Милутин Ђукановић, упознао је присутне са резултатима наше компаније током минулих дванаест мјесеци, као и са плановима за предстојећи период.
 
„Рекордна нето добит (114 милиона само у првом кварталу ове године), без државне помоћи и повећања цијене електричне енергије за домаћинства, заједно са успјешним спровођењем пројекта 'Солари 3000+' и покретањем новог, 'Солари 5000+', те куповином имовине Жељезаре за цијену вишеструко нижу од реалне, којом је омогућено покретање нове фирме, ЕПЦГ-Жељезара Никшић, најважнији су чиниоци нашег пословања у минулом периоду“, казао је Ђукановић.
 
Он је, такође, истакао да трома државна администрација, несређени јавни регистри и компликована процедура јавних набавки представљају значајну препреку за брз и ефикасан развој пројеката, наглашавајући притом обавезу свих енергетских чинилаца да дугорочним пројектима приступају с нарочитом пажњом, јер и непредвидива глобална кретања имају огроман утицај на све наше пословне замисли.
 
Учесници панела су сагласни с оцјеном да постоји простор за развој нових пројеката из домена обновљивих извора енергије и унапређење регионалне сарадње, нарочито у контексту изазовне енергетске транзиције, с тим што би било веома важно да и ЕУ и администрације држава региона покажу више спремности за адекватну подршку праведној енергетској транзицији.