A A A
Objavljeno: 
Uto, Mart 29, 2022 - 18:48

EPCG NA OKRUGLOM STOLU "IMPLIKACIJE EU POLITIKE I IZAZOVA NA ENERGETSKOM TRŽIŠTU NA ELEKTRO-ENERGETSKI SISTEM CRNE GORE"

 

 

 

 

 

Danas je, u podgoričkom hotelu CUE, u organizaciji NVO Eko-tim, održan okrugli sto na temu „Implikacije EU politike i izazova na energetskom tržištu na elektro-energetski sistem Crne Gore“.

 

Domaćina je predstavljala Diana Milev Čavor, a uvodno obraćanje ispred državnih institucija upriličili su Marko Perunović, državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija i Dušan Bugarin, generalni direktor Direktorata za ekologiju u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma. U ime Elektroprivrede Crne Gore prisutnima se, podsjećanjem na razvojne projekte – s naročitim osvrtom na ekološku rekonstrukciju TE „Pljevlja“ i toplifikaciju grada pod Golubinjom – obratio izvršni direktor, Nikola Rovčanin.

 

Cilj događaja je sagledavanje implikacija EU klimatske i energetske politike na planiranje elektro-energetskog sektora Crne Gore. Shodno tome, u okviru nekoliko tematskih cjelina, diskutovalo se o zahtjevima EU u pogledu dekarbonizacije elektro-energetskog sektora i naplate CO2 u sektoru energetike u zemljama Energetske zajednice (Milka Mumović, Energetska zajednica), nacionalnom sistemu naplate CO2 kao efikasnom mehanizmu niskokarbonskog razvoja Crne Gore (Jelena Ban, Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma), izazovima pridruživanja regiona Zapadnog Balkana EU ETS-u (sistemu trgovanja emisijama CO2) i uvođenju prekograničnog poreza na CO2 te o uticaju ovog procesa na cijenu energije proizvedene u termoelektranama (Mirza Kušljugić, RESET), a izvršni rukovodilac Direkcije za razvoj i investicije EPCG, Ivan Mrvaljević, prisutne je upoznao sa razvojnim planovima naše kompanije u kontekstu aktuelne energetske krize i EU klimatske i energetske politike, s fokusom na dalji rad TE „Pljevlja“.

 

Ovaj okrugli sto je poslužio kao zgodna prilika za razmjenu perspektiva razvoja energetske tranzicije, ali i unapređenja međusobnog razumijevanja učesnika, kao i konkretnih koraka u ovom procesu.

 

Sagovornici su saglasni oko ocjene da se o procesu energetske tranzicije što prije mora započeti javna diskusija, kako u stručnim krugovima, tako i u široj javnosti, zato što ima mnogo nedoumica i nejasnoća u vezi sa izazovima koje nosi ovako radikalna transformacija.