A A A
Objavljeno: 
Thursday, Avgust 12, 2021 - 10:48

SASTANAK PREDSTAVNIKA VLADE CRNE GORE I EPCG U SJEDIŠTU TERMOELEKTRANE „PLJEVLJA“

U utorak, 10. avgusta 2021, u sjedištu TE Pljevlja upriličen je susret između predstavnika Vlade Crne Gore i EPCG. Sastanku su, u ime izvršne vlasti, prisustvovali Zdravko Krivokapić (predsjednik Vlade), Milojko Spajić (ministar finansija i socijalnog staranja) i Tamara Srzentić (ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija), a rukovodstvo EPCG je predstavljao Nikola Rovčanin (izvršni direktor).

Predsjednik Vlade je upoznao rukovodstvo Termoelektrane „Pljevlja“ sa međunarodnim trendovima u oblasti energetike, naglašavajući činjenicu da je Crna Gora, kao država koja je otvoreno krenula da primjenjuje evropske norme i vrijednosti – iščekujući 2024/25. godinu, kada bi proces pridruženja Evropskoj uniji trebalo da bude dovršen – u obavezi da se partnerski i odgovorno ponaša u svakoj relevantnoj oblasti, a naročito u energetici.

„Za sve što jeste unapređenje zatečenoga, ja kao predsjednik Vlade jesam, ali sam takođe i za oprez i za domaćinski odnos, za proračun i viziju, za pouzdanu tehno-ekonomsku analizu – koliko bi zaista ekološka rekonstrukcija Termoelektrane mogla da košta i šta i koliko se tom rekonstrukcijom dobija, a šta se gubi i za koji period. Da se vidi koja je dara, a koja mjera. Naravno, licitiranja oko cijene ulaganja u rekonstrukciju ne smije biti. Crna Gora više nema prava da beskrajnim aneksima „rješava“ probleme loših pregovora ili još gorih planova“, rekao je Krivokapić.

Govoreći o perspektivama u oblasti energetike u Crnoj Gori, premijer je, kao sasvim ostvarive projekte, pomenuo one koji se odnose na Jadransko-jonski gasovod u zaleđu Bara, te istraživanje gasa u crnogorskom dijelu Jadrana.

Sagovornici su saglasni oko ocjene prema kojoj obnovljivi izvori energije (OIE) nemaju alternativu. S tim u vezi, konstantovano je da usmjeravanje energetskog sektora ka izgradnji novih “zelenih” izvora električne energije – u skladu s pravilima Energetske zajednice – predstavlja jedan od ključnih zadataka, kako Vlade, tako i EPCG.

Predstavnici EPCG su premijera i ministre informisali o značaju ekološke rekonstrukcije TE, kao i o fazi u kojoj se taj projekat trenutno nalazi.

"S obzirom na to da TE „Pljevlja“ predstavlja vrlo značajan element sigurnosti i stabilnosti rada crnogorskog elektro-energetskog sistema, treba da nastavi sa radom sve dok se ne obezbijede zamjenski kapaciteti u predstojećem periodu", istakao je premijer Krivokapić.

Izvršni direktor EPCG, Nikola Rovčanin, saopštio je da će se tim projektom konačno riješiti problem zagađenja Pljevalja (projekat toplifikacije grada) i TE dovesti u rang s najsavremenijim termoelektranama kada je u pitanju primjena ekoloških mjera za ovakve tipove postrojenja. On je, između ostalog, kazao da će ekološka rekonstrukcija stvoriti preduslove za uspješnu energetsku tranziciju (planiranje i izgradnja zamjenskih energetskih kapaciteta), kao i mogućnost rada TE za period od narednih 10 do 15 godina. Projektom ekološke rekonstrukcije, takođe, stvaraju se preduslovi da EPCG izvrši značajne investicije u OIE i time uspješno prođe kroz proces energetske tranzicije.

Na sastanku je razgovarano i o drugim potencijalima i projektima, čija bi realizacija, osim dodatnog doprinosa stabilnosti energetskog sistema, mogla da dovede i do otvaranja novih radnih mjesta (cementara, mHE Otilovići i hidroenergetski potencijal Ćehotine nizvodno i drugo).